Suriyeli mültecilerin sosyal uyumunda sivil toplum kuruluşlarının rolü : İzmir örneği

Göç, dünya tarihinin başlangıcından bugüne kadar insanı özne yaparak devam eden bir süreçtir. Çeşitli zamanlarda şekil değiştirmiş olsa dahi sürekli olarak devam etmiştir. Bugün dünyadaki insanların neredeyse tamamı yer değiştirmiş ve bulundukları yere gelmiştir. Günümüzde, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ise ile birlikte bilinirliği artan göç artık sadece bir disiplinin çalışma alanı değil birçok disiplinin çalışma alanı haline gelmiştir.
2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ile birlikte Türkiye, daha önce tecrübe etmediği bir insan hareketliliğine maruz kalmıştır. Henüz tam olarak durumu tanımlayamadan, dört milyon mülteci ülke sınırlarında içeri giriş yapmıştır. Hemen hemen her alanda bu derece büyük bir insan hareketliliğine hazırlıksız yakalanan Türkiye, bu insan hareketliliğini yönetebilmek için çeşitli adımlar atmış ve atmaktadır.
Bu çalışmada, STK’ların Türkiye’nin mülteci tecrübesi içerisindeki rolü, geçtiğimiz yedi yılda nelerin başarıldığı ve hangi noktalarda eksik kalındığı ve bütün bu süreçleri içerisinde yer alan aktörler arasındaki ilişkiler bütünü İzmir özelinde çeşitli saha görüşmeleri ve gözlemler neticesinde açıklanmaya çalışılmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
7
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 12:50
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Suriyeli mültecilerin sosyal uyumunda sivil toplum kuruluşlarının rolü : İzmir örneği
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Bayrak, Hakkı Caner
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
İrem Özgören Kınlı
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Göç, dünya tarihinin başlangıcından bugüne kadar insanı özne yaparak devam eden bir süreçtir. Çeşitli zamanlarda şekil değiştirmiş olsa dahi sürekli olarak devam etmiştir. Bugün dünyadaki insanların neredeyse tamamı yer değiştirmiş ve bulundukları yere gelmiştir. Günümüzde, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ise ile birlikte bilinirliği artan göç artık sadece bir disiplinin çalışma alanı değil birçok disiplinin çalışma alanı haline gelmiştir. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ile birlikte Türkiye, daha önce tecrübe etmediği bir insan hareketliliğine maruz kalmıştır. Henüz tam olarak durumu tanımlayamadan, dört milyon mülteci ülke sınırlarında içeri giriş yapmıştır. Hemen hemen her alanda bu derece büyük bir insan hareketliliğine hazırlıksız yakalanan Türkiye, bu insan hareketliliğini yönetebilmek için çeşitli adımlar atmış ve atmaktadır. Bu çalışmada, STK’ların Türkiye’nin mülteci tecrübesi içerisindeki rolü, geçtiğimiz yedi yılda nelerin başarıldığı ve hangi noktalarda eksik kalındığı ve bütün bu süreçleri içerisinde yer alan aktörler arasındaki ilişkiler bütünü İzmir özelinde çeşitli saha görüşmeleri ve gözlemler neticesinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
10.08.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-08-10
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2018
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Suriyeli Mülteciler
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sosyal Uyum
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sivil Toplum Kuruluşu
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Zorunlu Göç
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/383
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms