Türkiye rüzgar enerji sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yeterliliğinin değerlendirilmesi

  • Eser Sahibi Kaya, Sıla
  • Tez Danışmanı Ziya Haktan KARADENİZ
  • Tür Yüksek Lisans
  • Yayın Tarihi 2017
  • Yayıncı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Tek Biçim Adres Http://hdl.handle.net/11469/311

Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği konusu son 10 yıldır faaliyette olan bir konudur ve henüz tam anlamıyla oluşturulamamış bir kültürdür. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan kanun ve yönetmeliklerde belirlenmiş kurallar baz alınmaktadır. Denetim yine aynı kurum elindedir. Ülkemizde gerek kamu gerek özel sektörde yaşanan iş kazaları ve ihmaller bu denli fazla iken, hala birçoğumuz İş Sağlığı ve Güvenliği kavramını bilmemekteyiz. Okullarda ve işyerlerinde konu ile ilgili eğitimler verilmemekte, zorunluluk olması sebebiyle tüm prosedürler yalnızca kağıt üzerinde gerçekleştirilmektedir. Devlet tarafından düzenli bir kontrol mekanizması olmadığı gibi insanlarımız da bu konuda bilinçsizdir.
Ülkemizde gelişmekte olan ve gelecek vaat eden sektörlerde de durum diğer sektörlerden farksızdır. Bu çalışmada son 20 yıl içinde ülkemizde gelişmekte olan rüzgar enerji sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarında uygulanmakta olan prosedürlere değinilmiş ve diğer ülkelerle olan farklılıklarımız karşılaştırılmıştır. Maalesef ülkemizdeki yetersiz durum diğer ülkelerde de aynı şekildedir. Rüzgar enerji sektörü birçok açıdan avantajlı olmasına rağmen işgücü kayıpları da bir o kadar fazladır. Devletler bir tarafta mali çıkarlarını gözetmeye çalışırken bir taraftan insan sağlığına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Fakat bu çalışmalar esnasında, rüzgar türbinlerinin kurulum, bakım, işletme çalışmalarının hızlı olması istendiği, maliyetin daha önem kazandığı gerçeklerinden dolayı insan sağlığına gereken önem verilmemiş ve verilmemektedir.
Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği tanıtılarak Türkiye’de rüzgar enerji sektöründeki gelişmelere, rüzgar türbini sektöründe Türkiye ve diğer ülkelerde yaşanmış iş kazalarına ve maddi kayıplı kazalara değinilmiştir. Diğer ülkelerde İş Sağlığı ve Güvenliği açışından rüzgar türbini sektöründeki iyileştirici ve eleştirel çalışmalar anlatılarak bu çalışmalar değerlendirilmeye alınmış, Türkiye bu konuda nerededir? Mevcut çalışmalar ve yönetmelikler yeterli midir? gibi sorulara cevap aranmış ve sektörün insan sağlığına bakışının geliştirilebilmesi için nasıl çalışmalar yapılmalıdır? gibi konular ele alınmıştır. Bu çalışma hazırlanırken Türkiye ve diğer ülkelerdeki çalışmalarla ilgili geniş bir literatür taraması yapılmış ve sektördeki mevcut riskler ele alınmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
5
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:08
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Türkiye rüzgar enerji sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yeterliliğinin değerlendirilmesi
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Kaya, Sıla
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Ziya Haktan KARADENİZ
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği konusu son 10 yıldır faaliyette olan bir konudur ve henüz tam anlamıyla oluşturulamamış bir kültürdür. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan kanun ve yönetmeliklerde belirlenmiş kurallar baz alınmaktadır. Denetim yine aynı kurum elindedir. Ülkemizde gerek kamu gerek özel sektörde yaşanan iş kazaları ve ihmaller bu denli fazla iken, hala birçoğumuz İş Sağlığı ve Güvenliği kavramını bilmemekteyiz. Okullarda ve işyerlerinde konu ile ilgili eğitimler verilmemekte, zorunluluk olması sebebiyle tüm prosedürler yalnızca kağıt üzerinde gerçekleştirilmektedir. Devlet tarafından düzenli bir kontrol mekanizması olmadığı gibi insanlarımız da bu konuda bilinçsizdir. Ülkemizde gelişmekte olan ve gelecek vaat eden sektörlerde de durum diğer sektörlerden farksızdır. Bu çalışmada son 20 yıl içinde ülkemizde gelişmekte olan rüzgar enerji sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarında uygulanmakta olan prosedürlere değinilmiş ve diğer ülkelerle olan farklılıklarımız karşılaştırılmıştır. Maalesef ülkemizdeki yetersiz durum diğer ülkelerde de aynı şekildedir. Rüzgar enerji sektörü birçok açıdan avantajlı olmasına rağmen işgücü kayıpları da bir o kadar fazladır. Devletler bir tarafta mali çıkarlarını gözetmeye çalışırken bir taraftan insan sağlığına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Fakat bu çalışmalar esnasında, rüzgar türbinlerinin kurulum, bakım, işletme çalışmalarının hızlı olması istendiği, maliyetin daha önem kazandığı gerçeklerinden dolayı insan sağlığına gereken önem verilmemiş ve verilmemektedir. Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği tanıtılarak Türkiye’de rüzgar enerji sektöründeki gelişmelere, rüzgar türbini sektöründe Türkiye ve diğer ülkelerde yaşanmış iş kazalarına ve maddi kayıplı kazalara değinilmiştir. Diğer ülkelerde İş Sağlığı ve Güvenliği açışından rüzgar türbini sektöründeki iyileştirici ve eleştirel çalışmalar anlatılarak bu çalışmalar değerlendirilmeye alınmış, Türkiye bu konuda nerededir? Mevcut çalışmalar ve yönetmelikler yeterli midir? gibi sorulara cevap aranmış ve sektörün insan sağlığına bakışının geliştirilebilmesi için nasıl çalışmalar yapılmalıdır? gibi konular ele alınmıştır. Bu çalışma hazırlanırken Türkiye ve diğer ülkelerdeki çalışmalarla ilgili geniş bir literatür taraması yapılmış ve sektördeki mevcut riskler ele alınmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
22.02.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-02-22
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2017
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/311
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms