Mevsimlik Tarımda Çalışan Çocuklara Yönelik Afetlerde Sosyal Hizmet Müdahalesi

Mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliği, küresel boyutta çocuk işçiliğinin en yoğun olarak görüldüğü alandır. Ülkemizde de pamuk, tütün, şekerpancarı gibi ürünlerin üretiminde yoğunlaşan ve kendine has çalışma ve barınma koşulları içeren bu işkolu, aileleri ile birlikte yaşadıkları kentten tarım alanlarına göçen çocuklar için önemli fiziksel, bilişsel, sosyal sorun alanları yarattığı gibi sağlık, eğitim, hijyen ve barınma gibi çocukların gelişimini etkileyecek dezavantajlar barındırmaktadır. Çocukların içinde bulundukları bu kırılgan konum “afet” gibi fiziki ve sosyal alanda yıkıma neden olan deneyimlerle birleştiğinde özel müdahale araçlarını gerektirmektedir.
Bu çalışma, mevsimlik tarımda çalışan çocuklar ve aileleri için, afet dönemlerinde ortaya çıkabilecek özel ihtiyaçları görünür kılmayı ve çocukların kırılgan konumlarına uygun mesleki müdahalelerin tartışılmasını amaçlamaktadır.
Mevsimlik gezici tarımda çalışan çocuklara yönelik sosyal hizmet müdahalesi; koruyucu önleyici müdahaleler, temel ihtiyaçların karşılanması, özel ihtiyaç gruplarına yönelik hizmetler ve afet sonrası psikososyal destek konuları bağlamında değerlendirilmelidir.

Erişime Açık
Görüntülenme
3
30.08.2023 tarihinden bu yana
İndirme
1
30.08.2023 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:19
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Mevsimlik Tarımda Çalışan Çocuklara Yönelik Afetlerde Sosyal Hizmet Müdahalesi
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
FERMAN ERİM
Tür
(dc.type)
Derleme
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi
Özet
(dc.description.abstract)
Mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliği, küresel boyutta çocuk işçiliğinin en yoğun olarak görüldüğü alandır. Ülkemizde de pamuk, tütün, şekerpancarı gibi ürünlerin üretiminde yoğunlaşan ve kendine has çalışma ve barınma koşulları içeren bu işkolu, aileleri ile birlikte yaşadıkları kentten tarım alanlarına göçen çocuklar için önemli fiziksel, bilişsel, sosyal sorun alanları yarattığı gibi sağlık, eğitim, hijyen ve barınma gibi çocukların gelişimini etkileyecek dezavantajlar barındırmaktadır. Çocukların içinde bulundukları bu kırılgan konum “afet” gibi fiziki ve sosyal alanda yıkıma neden olan deneyimlerle birleştiğinde özel müdahale araçlarını gerektirmektedir. Bu çalışma, mevsimlik tarımda çalışan çocuklar ve aileleri için, afet dönemlerinde ortaya çıkabilecek özel ihtiyaçları görünür kılmayı ve çocukların kırılgan konumlarına uygun mesleki müdahalelerin tartışılmasını amaçlamaktadır. Mevsimlik gezici tarımda çalışan çocuklara yönelik sosyal hizmet müdahalesi; koruyucu önleyici müdahaleler, temel ihtiyaçların karşılanması, özel ihtiyaç gruplarına yönelik hizmetler ve afet sonrası psikososyal destek konuları bağlamında değerlendirilmelidir.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2023-08-30
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2023-08-30
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2023
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
https://hdl.handle.net/11469/3681
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Mevsimlik tarım
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Afet
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Kırılganlık
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sosyal sermaye
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sosyal hizmet müdahalesi
Atıf için Künye
(dc.identifier.citation)
Erim, F. (2023). Mevsimlik Tarımda Çalışan Çocuklara Yönelik Afetlerde Sosyal Hizmet Müdahalesi . İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi , 8 (2) , 729-734 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/ikcusbfd/issue/78150/1267833
ISSN
(dc.identifier.issn)
2458-9799
Yayının ilk sayfa sayısı
(dc.identifier.startpage)
729
Yayının son sayfa sayısı
(dc.identifier.endpage)
734
Dergi Adı
(dc.relation.journal)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi
Dergi Sayısı
(dc.identifier.issue)
8
Dergi Cilt
(dc.identifier.volume)
2
Alternatif Yayın Başlığı
(dc.title.alternative)
Social Work Intervention in Disasters for Children Working in Seasonal Agriculture
Haklar
(dc.rights)
Open access
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms