Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi Araçları ile Elektrik Tüketimi Tahmini

Bu çalışma, stratejiler oluşturabilmeleri ve gerekli önlemleri alabilmeleri için çeşitli işletmeler için elektrik kullanımının tahmin edilmesi gibi kritik bir konuya odaklanmaktadır. Çalışmanın özel amacı, elektrik kullanımını kaydeden cihazların yanı sıra termokupl içeren sensörler ve analizörlerden elde edilen verileri kullanarak bir üretim hattındaki makinelerin elektrik tüketimini tahmin etmektir. Bunu yapmak için, tahmin modellerinde zaman serisi verilerinin temel özelliklerini yakalama becerisiyle dikkat çeken Prophet tekniği kullanıldı. Ayrıca, çalışma, sıcaklık verilerinin hem kullanımını hem de hariç tutulmasını dikkate alarak güç kullanımını tahmin etmede Prophet yaklaşımının yararlılığını araştırmaktadır. Hem tek değişkenli hem de çok değişkenli senaryolar için tablo ve şekillerde gösterilen bulgular, Prophet yönteminin etkinliğini göstermektedir. RMSE, MAE ve SMAPE puanlarının karşılaştırılması, sıcaklık verilerinin kaldırılmasının, sıcaklık verilerine sahip olmaktan daha iyi tahminlere yol açtığını da gösterir.
Prophet tekniğine ek olarak, bu çalışma güç kullanımını tahmin etmek için LSTM ve
ARIMA modellerinin kullanılmasını önermektedir. LSTM modelleri, zaman serisi
verilerindeki önemli kalıpları tanıma yetenekleriyle tanınır ve bu da onları bu
bağlamda paha biçilmez bir araç haline getirir. LSTM modelleri, uzun vadeli
ilişkileri yakalama kapasitelerinden yararlanarak güç kullanımı için güvenilir
tahminler sağlayabilir. Otoregresif, hareketli ortalama ve fark bileşenlerini birleştiren
ARIMA modelleri, zaman serisi analizinde sağlam bir temele sahiptir ve trendleri ve
mevsimsellik kalıplarını verimli bir şekilde yakalayabilir. LSTM ve ARIMA
modellerinin gelecekteki çalışmalara dâhil edilmesi, performansları hakkında ek
bilgiler sağlayacak ve güç kullanımını tahmin etmek için en iyi tekniğin
belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Erişime Açık
Görüntülenme
4
26.07.2023 tarihinden bu yana
İndirme
1
26.07.2023 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:18
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi Araçları ile Elektrik Tüketimi Tahmini
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Umut Yıldız
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Sıla Övgü Korkut Uysal
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Bu çalışma, stratejiler oluşturabilmeleri ve gerekli önlemleri alabilmeleri için çeşitli işletmeler için elektrik kullanımının tahmin edilmesi gibi kritik bir konuya odaklanmaktadır. Çalışmanın özel amacı, elektrik kullanımını kaydeden cihazların yanı sıra termokupl içeren sensörler ve analizörlerden elde edilen verileri kullanarak bir üretim hattındaki makinelerin elektrik tüketimini tahmin etmektir. Bunu yapmak için, tahmin modellerinde zaman serisi verilerinin temel özelliklerini yakalama becerisiyle dikkat çeken Prophet tekniği kullanıldı. Ayrıca, çalışma, sıcaklık verilerinin hem kullanımını hem de hariç tutulmasını dikkate alarak güç kullanımını tahmin etmede Prophet yaklaşımının yararlılığını araştırmaktadır. Hem tek değişkenli hem de çok değişkenli senaryolar için tablo ve şekillerde gösterilen bulgular, Prophet yönteminin etkinliğini göstermektedir. RMSE, MAE ve SMAPE puanlarının karşılaştırılması, sıcaklık verilerinin kaldırılmasının, sıcaklık verilerine sahip olmaktan daha iyi tahminlere yol açtığını da gösterir. Prophet tekniğine ek olarak, bu çalışma güç kullanımını tahmin etmek için LSTM ve ARIMA modellerinin kullanılmasını önermektedir. LSTM modelleri, zaman serisi verilerindeki önemli kalıpları tanıma yetenekleriyle tanınır ve bu da onları bu bağlamda paha biçilmez bir araç haline getirir. LSTM modelleri, uzun vadeli ilişkileri yakalama kapasitelerinden yararlanarak güç kullanımı için güvenilir tahminler sağlayabilir. Otoregresif, hareketli ortalama ve fark bileşenlerini birleştiren ARIMA modelleri, zaman serisi analizinde sağlam bir temele sahiptir ve trendleri ve mevsimsellik kalıplarını verimli bir şekilde yakalayabilir. LSTM ve ARIMA modellerinin gelecekteki çalışmalara dâhil edilmesi, performansları hakkında ek bilgiler sağlayacak ve güç kullanımını tahmin etmek için en iyi tekniğin belirlenmesine yardımcı olacaktır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2023-07-26
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2024-01-24
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2023
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Electricity consumption
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Prophet method
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Elektrik Tüketim
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Prophet metodu
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
https://hdl.handle.net/11469/3507
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms