COVID-19 Pandemi Sürecinde Uzaktan Hemşirelik Eğitimi: Uluslararası Deneyim

COVID-19 pandemi sürecinde, hastalığın yayılma hızını yavaşlatmak, hastanelerin artan hasta yükünü düşürmek ve yoğun bakım gereksinimini azaltmak amacıyla fiziksel mesafenin korunması ve sokağa çıkma yasağı gibi günlük yaşama dair kısıtlamalar tüm dünyada uygulanmaya devam etmektedir. Bu önlemler kapsamında üniversiteler yüz yüze eğitim ve araştırma faaliyetlerine ara vermiş ve bu değişiklik bilinen şekliyle yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerini kesintiye uğratmıştır. Hemşirelik eğitiminde de kısa sürede bu değişikliklere en etkili bir şekilde uyum sağlamak ve uzaktan eğitim yöntemleri ile eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Hemşire akademisyenler eğitici rollerini bu yeni sisteme göre adapte ederek, hemşirelik müfredatının içeriğini uzaktan eğitim teknolojileri ile sunmak zorunda kalmıştır. Daha önce eşi benzeri hiç görülmemiş bir değişimi beraberinde getiren bu süreç, öğrenciler, eğiticiler ve üniversiteler açısından benzersiz bir deneyim olmaya devam etmektedir. Bu makalede, COVID-19 pandemi döneminde özellikle hemşirelik programındaki teorik dersleri planlama ve yürütmeye ilişkin deneyimler literatür eşliğinde paylaşılmıştır.

During the COVID-19 pandemic, in order to decelerate the speed of transmission, to decrease increased patient load of hospitals, and to reduce intensive care need; restrictions have been implemented in daily life all over the world such as curfews and physical distancing. Within the scope of these measures, universities suspended faceto-face education and research activities, and this change interrupted the education and training activities carried out as previously known way. Necessary arrangements have also been performed in nursing education to adapt to these changes effectively in a short time and to carry out educational activities with distance education methods. Nurse academicians had to deliver the nursing curriculum’s content with distance education technologies by adjusting their educational roles. This process, which brings an unprecedented change, continues to be a unique experience for students, educators, and universities. The experiences particularly related to planning and conducting theoretical nursing courses during the COVID-19 pandemic period were discussed along with the literature in the present article.

Erişime Açık
Görüntülenme
23
06.07.2022 tarihinden bu yana
İndirme
1
06.07.2022 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:12
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
COVID-19 Pandemi Sürecinde Uzaktan Hemşirelik Eğitimi: Uluslararası Deneyim
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2021
Diğer Yazarlar
(dc.contributor.authors)
Sabriye ABBAN
Diğer Yazarlar
(dc.contributor.authors)
Memnun SEVEN
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tür
(dc.type)
Makale
Özet
(dc.description.abstract)
COVID-19 pandemi sürecinde, hastalığın yayılma hızını yavaşlatmak, hastanelerin artan hasta yükünü düşürmek ve yoğun bakım gereksinimini azaltmak amacıyla fiziksel mesafenin korunması ve sokağa çıkma yasağı gibi günlük yaşama dair kısıtlamalar tüm dünyada uygulanmaya devam etmektedir. Bu önlemler kapsamında üniversiteler yüz yüze eğitim ve araştırma faaliyetlerine ara vermiş ve bu değişiklik bilinen şekliyle yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerini kesintiye uğratmıştır. Hemşirelik eğitiminde de kısa sürede bu değişikliklere en etkili bir şekilde uyum sağlamak ve uzaktan eğitim yöntemleri ile eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Hemşire akademisyenler eğitici rollerini bu yeni sisteme göre adapte ederek, hemşirelik müfredatının içeriğini uzaktan eğitim teknolojileri ile sunmak zorunda kalmıştır. Daha önce eşi benzeri hiç görülmemiş bir değişimi beraberinde getiren bu süreç, öğrenciler, eğiticiler ve üniversiteler açısından benzersiz bir deneyim olmaya devam etmektedir. Bu makalede, COVID-19 pandemi döneminde özellikle hemşirelik programındaki teorik dersleri planlama ve yürütmeye ilişkin deneyimler literatür eşliğinde paylaşılmıştır. During the COVID-19 pandemic, in order to decelerate the speed of transmission, to decrease increased patient load of hospitals, and to reduce intensive care need; restrictions have been implemented in daily life all over the world such as curfews and physical distancing. Within the scope of these measures, universities suspended faceto-face education and research activities, and this change interrupted the education and training activities carried out as previously known way. Necessary arrangements have also been performed in nursing education to adapt to these changes effectively in a short time and to carry out educational activities with distance education methods. Nurse academicians had to deliver the nursing curriculum’s content with distance education technologies by adjusting their educational roles. This process, which brings an unprecedented change, continues to be a unique experience for students, educators, and universities. The experiences particularly related to planning and conducting theoretical nursing courses during the COVID-19 pandemic period were discussed along with the literature in the present article.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
06.07.2022
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2022-07-06
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Deneyim
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Hemşirelik eğitimi
Konu Başlıkları
(dc.subject)
COVID-19
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Distance learning
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Uzaktan eğitim
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Experience
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Nursing education
Atıf için Künye
(dc.identifier.citation)
Seven, M. & Abban, S. (2021). COVID-19 Pandemi Sürecinde Uzaktan Hemşirelik Eğitimi: Uluslararası Deneyim . İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi , 6 (1) , 29-32 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/ikcusbfd/issue/60165/857164
Alternatif Yayın Başlığı
(dc.title.alternative)
Distance Nursing Education During COVID-19 Pandemic: An International Experience
ISSN
(dc.identifier.issn)
2458-9799
Yayının ilk sayfa sayısı
(dc.identifier.startpage)
29
Yayının son sayfa sayısı
(dc.identifier.endpage)
32
Dergi Adı
(dc.relation.journal)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi
Dergi Sayısı
(dc.identifier.issue)
1
Dergi Cilt
(dc.identifier.volume)
6
Haklar
(dc.rights)
Open Access
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
https://hdl.handle.net/11469/2044
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms