The Effect of Nutriton and Lifestyle on Age-related Macular Degeneration

Age-related macular degeneraton is an eye disease that is one of the biggest causes of blindness worldwide. Age-related macular degeneration is a complex and multifactorial disease. Although there are many risk factors both environmental and genetic such as ethnicity, age, genetics, family history, and oxidativestress, the most effective and modifiable risk factor in preventing age-related macular degeneration is smoking. In addition, the fact that nutrition is a potentially modifiable risk factor suggeststhat it may reduce the risk of age-related macular degeneration. In many epidemiological studies, especially Age-Related Eye Disease Studies, the specific effect of vitamins and minerals, which are nutritional components, on age-related macular degeneration has been investigated as they prevent oxidativestress due to their antioxidant effect. In this review, the effects of diet and lifestyle change on age-related maculardegeneration are explained.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, tüm dünyada körlüğün en büyük nedenlerinden biri olan göz hastalığıdır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu karmaşık ve çok faktörlü bir hastalıktır. Hem çevresel hem genetik olarak hastalığa yol açan etnik köken, yaş, genetik, aile öyküsü, oksidatif stres gibi birçok risk faktörü bulunsa da yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemede en etkili, değiştirilebilir risk faktörü sigara içmektir. Bunun yanında, beslenmenin de potansiyel değiştirilebilir bir risk faktörü olarak karşımıza çıkması, yaşa bağlı makula dejenerasyonu oluşturma riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Beslenme ve/veya besin bileşenleri takviyesinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu üzerinde olumlu etki yaratabileceği düşünülmüş, bununla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Yaşa bağlı göz hastalıklarını inceleyen birçok epidemiyolojik çalışmada, antioksidan etkisinden dolayı oksidatif stresi engellediği için vitamin ve minerallerin, makula dejenerasyonu üzerindeki spesifik etkisi araştırılmıştır. Bu derlemede, diyet ve yaşam tarzı değişikliğinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.

Erişime Açık
Görüntülenme
20
06.07.2022 tarihinden bu yana
İndirme
1
06.07.2022 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:12
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
The Effect of Nutriton and Lifestyle on Age-related Macular Degeneration
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2022
Diğer Yazarlar
(dc.contributor.authors)
AHSEN ERİK
Diğer Yazarlar
(dc.contributor.authors)
AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tür
(dc.type)
Makale
Özet
(dc.description.abstract)
Age-related macular degeneraton is an eye disease that is one of the biggest causes of blindness worldwide. Age-related macular degeneration is a complex and multifactorial disease. Although there are many risk factors both environmental and genetic such as ethnicity, age, genetics, family history, and oxidativestress, the most effective and modifiable risk factor in preventing age-related macular degeneration is smoking. In addition, the fact that nutrition is a potentially modifiable risk factor suggeststhat it may reduce the risk of age-related macular degeneration. In many epidemiological studies, especially Age-Related Eye Disease Studies, the specific effect of vitamins and minerals, which are nutritional components, on age-related macular degeneration has been investigated as they prevent oxidativestress due to their antioxidant effect. In this review, the effects of diet and lifestyle change on age-related maculardegeneration are explained. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, tüm dünyada körlüğün en büyük nedenlerinden biri olan göz hastalığıdır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu karmaşık ve çok faktörlü bir hastalıktır. Hem çevresel hem genetik olarak hastalığa yol açan etnik köken, yaş, genetik, aile öyküsü, oksidatif stres gibi birçok risk faktörü bulunsa da yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemede en etkili, değiştirilebilir risk faktörü sigara içmektir. Bunun yanında, beslenmenin de potansiyel değiştirilebilir bir risk faktörü olarak karşımıza çıkması, yaşa bağlı makula dejenerasyonu oluşturma riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Beslenme ve/veya besin bileşenleri takviyesinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu üzerinde olumlu etki yaratabileceği düşünülmüş, bununla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Yaşa bağlı göz hastalıklarını inceleyen birçok epidemiyolojik çalışmada, antioksidan etkisinden dolayı oksidatif stresi engellediği için vitamin ve minerallerin, makula dejenerasyonu üzerindeki spesifik etkisi araştırılmıştır. Bu derlemede, diyet ve yaşam tarzı değişikliğinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
06.07.2022
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2022-07-06
Yayın Dili
(dc.language.iso)
eng
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Macular degeneration
Konu Başlıkları
(dc.subject)
risk factors
Konu Başlıkları
(dc.subject)
eye diseases
Konu Başlıkları
(dc.subject)
dietary supplements
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Makula dejenerasyonu
Konu Başlıkları
(dc.subject)
risk faktörler
Konu Başlıkları
(dc.subject)
göz hastalıkları
Konu Başlıkları
(dc.subject)
diyet takviyeleri
Atıf için Künye
(dc.identifier.citation)
Erik, A. & Seylam, A. (2022). The Effect of Nutriton and Lifestyle on Age-related Macular Degeneration . İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi , 7 (2) , 345-350 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/ikcusbfd/issue/70141/1003023
Alternatif Yayın Başlığı
(dc.title.alternative)
Beslenme ve Yaşam Tarzının Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonuna Etkisi
ISSN
(dc.identifier.issn)
2458-9799
Yayının ilk sayfa sayısı
(dc.identifier.startpage)
345
Yayının son sayfa sayısı
(dc.identifier.endpage)
350
Dergi Adı
(dc.relation.journal)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi
Dergi Sayısı
(dc.identifier.issue)
2
Dergi Cilt
(dc.identifier.volume)
7
Haklar
(dc.rights)
Open Access
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
https://hdl.handle.net/11469/2042
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms