21. Yüzyılda Türkiye Moğolistan İlişkileri

Temeli derin tarihî ilişkilere dayanan Türk Moğol dostluğu günümüzde Moğolistan ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerinin izlediği politikalarla devam etmekte; Türkiye’nin Moğolistan topraklarındaki Türk kültür varlıklarına olan ilgisi, Moğolistan’ın Türkiye Cumhuriyeti’ni de dâhil ettiği üçüncü komşu politikasıyla iki ülkenin dostluk ve kardeşliğinin her geçen gün daha da derinleşmesine vesile olmaktadır. Aralarındaki binlerce kilometre uzaklığa meydan okurcasına sıcak, samimi ve dostane ilişkiler geliştiren bu iki devlet eğitim, kültür, diplomasi, turizm, ticaret başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği yaparak eşine az rastlanır bir kardeşlik örneği sergilemektedir. Bu kitap Türkiye ile Moğolistan arasında kurulan dostluk ve kardeşlik köprüsünü daha da kuvvetlendirmek; ikili ilişkilerin hâlihazırdaki durumunu gözler önüne sererek Türk ve Moğol halklarının daha da yakınlaşması ve ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecekler hakkında fikir vermek maksadıyla hazırlanmıştır. Moğol ve Türk 11 araştırmacının makalelerinin yer aldığı eserde ağırlıklı olarak Türkiye ile Moğolistan arasında kültür, turizm, eğitim, diplomasi, güvenlik alanlarındaki ilişkiler ele alınmış; alan uzmanlarının bu konularla ilgili tespit ve değerlendirmeleri okuyucunun dikkatine sunulmuştur. Çalışmanın alana ve iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sunması dileklerimle makaleleriyle kitabın hazırlanmasına katkı sunan makale sahiplerine, yazıların temininde ve eserin ortaya çıkmasında büyük emeği olan Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi sayın Bold Ravdan’a teşekkürlerimi sunuyorum.
Şaban DOĞAN Editör

Erişime Açık
Görüntülenme
68
01.07.2022 tarihinden bu yana
İndirme
2
01.07.2022 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:11
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
21. Yüzyılda Türkiye Moğolistan İlişkileri
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
ŞABAN DOĞAN
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi
Tür
(dc.type)
Kitap
ISBN
(dc.identifier.isbn)
9786058105089
Özet
(dc.description.abstract)
Temeli derin tarihî ilişkilere dayanan Türk Moğol dostluğu günümüzde Moğolistan ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerinin izlediği politikalarla devam etmekte; Türkiye’nin Moğolistan topraklarındaki Türk kültür varlıklarına olan ilgisi, Moğolistan’ın Türkiye Cumhuriyeti’ni de dâhil ettiği üçüncü komşu politikasıyla iki ülkenin dostluk ve kardeşliğinin her geçen gün daha da derinleşmesine vesile olmaktadır. Aralarındaki binlerce kilometre uzaklığa meydan okurcasına sıcak, samimi ve dostane ilişkiler geliştiren bu iki devlet eğitim, kültür, diplomasi, turizm, ticaret başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği yaparak eşine az rastlanır bir kardeşlik örneği sergilemektedir. Bu kitap Türkiye ile Moğolistan arasında kurulan dostluk ve kardeşlik köprüsünü daha da kuvvetlendirmek; ikili ilişkilerin hâlihazırdaki durumunu gözler önüne sererek Türk ve Moğol halklarının daha da yakınlaşması ve ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecekler hakkında fikir vermek maksadıyla hazırlanmıştır. Moğol ve Türk 11 araştırmacının makalelerinin yer aldığı eserde ağırlıklı olarak Türkiye ile Moğolistan arasında kültür, turizm, eğitim, diplomasi, güvenlik alanlarındaki ilişkiler ele alınmış; alan uzmanlarının bu konularla ilgili tespit ve değerlendirmeleri okuyucunun dikkatine sunulmuştur. Çalışmanın alana ve iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sunması dileklerimle makaleleriyle kitabın hazırlanmasına katkı sunan makale sahiplerine, yazıların temininde ve eserin ortaya çıkmasında büyük emeği olan Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi sayın Bold Ravdan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Şaban DOĞAN Editör
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2021-07-06
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2021-07-06
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2021
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Türkiye – Dış İlişkiler - Moğolistan
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Moğolistan – Dış İlişkiler - Türkiye
Atıf için Künye
(dc.identifier.citation)
21. Yüzyılda Türkiye Moğolistan İlişkileri / Editör Şaban Doğan. -- İzmir: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, 2021. Çevrimiçi (191 sayfa: harita, resim) -- (İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi; Yayın No: 19) ISBN: 978- 605-81050-8-9
Haklar
(dc.rights)
Open access
Alternatif Yayın Başlığı
(dc.title.alternative)
The Mongolian, Turkish relations in the 21st century
Seri Adı ve Numarası
(dc.relation.ispartofseries)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi; Yayın No: 19
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
https://hdl.handle.net/11469/1949
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms