3D baskı teknolojisi ile oluşturulmuş C şekilli yapay kök kanallarında farklı kök kanal dolum yöntemlerinin değerlendirilmesi

Bu çalışmanın amacı, C1 konfigürasyonuna sahip C şekilli mandibular molar dişin 3D baskı teknolojisi ile elde edilen aynı anatomiye sahip replikaları ile farklı kök kanal dolum yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir.
Çalışmada, kök anatomisine göre seçilen mandibular molar dişlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile görüntüleri alınmıştır ve birinci tip (C1 konfigürasyonu) C şekilli kanala sahip mandibular molar diş tespit edilmiştir. Dişin kök kanal şekillendirilmesi ProTaper Universal döner alet sistemi ve el eğeleri kombinasyonu ile yapıldıktan sonra şekillendirmenin kontrol edilmesi amacıyla tekrar KIBT ile görüntüsü alınmıştır. Şekillendirilen diş mikro bilgisayarlı tomografi cihazı ile taranarak .stl formatında 3D modeli elde edilmiştir. Elde edilen 3D model 3D yazıcıya aktarılarak diş ile aynı anatomiye sahip 80 adet replika elde edilmiştir. Örnekler 4 gruba ayrılarak (n=20), 1. Grup: Kor taşıyıcılı sistem (GuttaCore), 2. Grup: Devamlı ısı ile obturasyon yöntemi (Sistem B), 3. Grup: Soğuk lateral kompaksiyon yöntemi, 4. Grup: Soğuk enjekte edilebilir dolum yöntemi (GuttaFlow Bioseal) olacak şekilde kök kanal dolumları yapılmıştır. Dolumları yapılan örneklerin apikalden itibaren 2, 4, 6, 8 ve 10 mm’lik yatay kesitleri alınmıştır. Elde edilen kesitlerden stereomikroskop ile 32X büyütme altında görüntüler alındıktan sonra güta perka, pat ve boşluk alan hesaplamaları yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi MANOVA ve Tukey HSD testleri ile yapılmıştır (p=0,05).
Yapılan analizler sonucunda apikalde en çok boşluk alanı Sistem B en az ise soğuk lateral kompaksiyon grubunda görülmüştür. GuttaFlow Bioseal ile soğuk lateral kompaksiyon grubu arasında anlamlı farklılık bulunmazken (p>0,05), GuttaCore ve Sistem B ile tüm gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05.
C1 konfigürasyonunda apikal bölgede güta perkanın sıcak olarak doldurulduğu yöntemler yerine, soğuk lateral kompaksiyon ve soğuk enjekte edilebilir yöntem daha başarılı bulunmuştur.

Erişime Açık
Görüntülenme
18
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
3
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
14 Haziran 2024 15:33
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
3D baskı teknolojisi ile oluşturulmuş C şekilli yapay kök kanallarında farklı kök kanal dolum yöntemlerinin değerlendirilmesi
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
İsmail Davut ÇAPAR
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Ilgın AKÇAY
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Doktora Tezi
Özet
(dc.description.abstract)
Bu çalışmanın amacı, C1 konfigürasyonuna sahip C şekilli mandibular molar dişin 3D baskı teknolojisi ile elde edilen aynı anatomiye sahip replikaları ile farklı kök kanal dolum yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, kök anatomisine göre seçilen mandibular molar dişlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile görüntüleri alınmıştır ve birinci tip (C1 konfigürasyonu) C şekilli kanala sahip mandibular molar diş tespit edilmiştir. Dişin kök kanal şekillendirilmesi ProTaper Universal döner alet sistemi ve el eğeleri kombinasyonu ile yapıldıktan sonra şekillendirmenin kontrol edilmesi amacıyla tekrar KIBT ile görüntüsü alınmıştır. Şekillendirilen diş mikro bilgisayarlı tomografi cihazı ile taranarak .stl formatında 3D modeli elde edilmiştir. Elde edilen 3D model 3D yazıcıya aktarılarak diş ile aynı anatomiye sahip 80 adet replika elde edilmiştir. Örnekler 4 gruba ayrılarak (n=20), 1. Grup: Kor taşıyıcılı sistem (GuttaCore), 2. Grup: Devamlı ısı ile obturasyon yöntemi (Sistem B), 3. Grup: Soğuk lateral kompaksiyon yöntemi, 4. Grup: Soğuk enjekte edilebilir dolum yöntemi (GuttaFlow Bioseal) olacak şekilde kök kanal dolumları yapılmıştır. Dolumları yapılan örneklerin apikalden itibaren 2, 4, 6, 8 ve 10 mm’lik yatay kesitleri alınmıştır. Elde edilen kesitlerden stereomikroskop ile 32X büyütme altında görüntüler alındıktan sonra güta perka, pat ve boşluk alan hesaplamaları yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi MANOVA ve Tukey HSD testleri ile yapılmıştır (p=0,05). Yapılan analizler sonucunda apikalde en çok boşluk alanı Sistem B en az ise soğuk lateral kompaksiyon grubunda görülmüştür. GuttaFlow Bioseal ile soğuk lateral kompaksiyon grubu arasında anlamlı farklılık bulunmazken (p>0,05), GuttaCore ve Sistem B ile tüm gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05. C1 konfigürasyonunda apikal bölgede güta perkanın sıcak olarak doldurulduğu yöntemler yerine, soğuk lateral kompaksiyon ve soğuk enjekte edilebilir yöntem daha başarılı bulunmuştur.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2017-05-04T09:01:55Z
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2017-05-04
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2016
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
C şekilli kanal
Konu Başlıkları
(dc.subject)
C shaped canal
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Kök kanal anatomisi
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Root canal anatomy
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Mikro bilgisayarlı tomografi
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Micro computed tomography
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/673
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms