Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ekonomilerde sağlık harcamalarının finansmanı

Sağlık ekonomisi, ekonominin bir alt dalı olup günümüzde gittikçe önemi artan bir alandır. Ekonominin alt dalı olması sağlık hizmetlerinin iktisadiliği yönünü ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede dünya sağlık harcamaları da sağlık ekonomisi göstergeleri çizgisinde şekillendirilmektedir. Sağlık harcamalarının yanı sıra finansman kaynakları ve yöntemleri de ülkelerin öncelikli konuları arasında yer almaktadır.
Ülkelerin sağlık harcamalarına ayırdıkları bütçe aynı zamanda gelişmişlik düzeyini gösterdiğinden küreselleşme ile rekabet halinde olan küresel ekonomiler sağlık sektörüne önem vermektedirler.
Bu amaçla yapmış olduğumuz çalışmada; küreselleşme sürecinde gelişmekte olan 12 ülkenin (Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Macaristan, Meksika, Polonya, Romanya, Rusya, Türkiye, Şili) 15 yıllık (1998-2013) süreçte, ekonomilerinde ki sağlık harcamaları finansmanları değerlendirilmeye, kişi başına toplam sağlık harcamaları, kişi başına gayri safi yurtiçi hâsıla oranları, finansal açıklıkları, şehirleşme, enflasyon verilerini inceleyerek ve karşılaştırmalar yaparak sağlık harcamalarında ki finansman yolları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
19
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
05 Haziran 2024 11:49
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ekonomilerde sağlık harcamalarının finansmanı
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Çoban, Sevinç
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Özhan TUNCAY
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Sağlık ekonomisi, ekonominin bir alt dalı olup günümüzde gittikçe önemi artan bir alandır. Ekonominin alt dalı olması sağlık hizmetlerinin iktisadiliği yönünü ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede dünya sağlık harcamaları da sağlık ekonomisi göstergeleri çizgisinde şekillendirilmektedir. Sağlık harcamalarının yanı sıra finansman kaynakları ve yöntemleri de ülkelerin öncelikli konuları arasında yer almaktadır. Ülkelerin sağlık harcamalarına ayırdıkları bütçe aynı zamanda gelişmişlik düzeyini gösterdiğinden küreselleşme ile rekabet halinde olan küresel ekonomiler sağlık sektörüne önem vermektedirler. Bu amaçla yapmış olduğumuz çalışmada; küreselleşme sürecinde gelişmekte olan 12 ülkenin (Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Macaristan, Meksika, Polonya, Romanya, Rusya, Türkiye, Şili) 15 yıllık (1998-2013) süreçte, ekonomilerinde ki sağlık harcamaları finansmanları değerlendirilmeye, kişi başına toplam sağlık harcamaları, kişi başına gayri safi yurtiçi hâsıla oranları, finansal açıklıkları, şehirleşme, enflasyon verilerini inceleyerek ve karşılaştırmalar yaparak sağlık harcamalarında ki finansman yolları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2017-04-27T06:38:14Z
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2017-04-27
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2015
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Küreselleşme
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Globalization
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Emerging economies
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Gelişmekte olan ekonomiler
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sağlık harcamaları
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Health expenditure
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Finansman
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Finance
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/628
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms