Postpartum fiziksel semptom şiddeti ölçeği’nin geçerlilik ve güvenirlik çalışması

ÖZET
Bu çalışma, postpartum dönemdeki kadınların yaşadıkları fiziksel semptomlar ve
şiddetini belirleyen Postpartum Fiziksel Semptom Şiddeti Ölçeği’nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür.
Metodolojik araştırma türüne uygun olarak yürütülen çalışmanın verileri Mayıs - Eylül 2016 tarihleri arasında İzmir İli Karabağlar İlçesi’nde hizmet veren dört farklı Aile Sağlığı Merkezine başvuran, postpartum dördüncü haftadaki 154 anneden toplanmıştır. İlk uygulamadan dört hafta sonra, ikinci uygulamada 120 anneye ulaşılarak test tekrar test verileri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak “Birey Tanılama Formu” ve “Postpartum Fiziksel Semptom Şiddeti Ölçeği” kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı/yüzde, korelasyon analizi, Cronbach alfa analizi, test-tekrar test analizi, bağımlı gruplarda t testi yöntemi kullanılmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
17
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
05 Haziran 2024 11:49
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Postpartum fiziksel semptom şiddeti ölçeği’nin geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Arkan, Gülden
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Nuray Egelioğlu CETİŞLİ
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
ÖZET Bu çalışma, postpartum dönemdeki kadınların yaşadıkları fiziksel semptomlar ve şiddetini belirleyen Postpartum Fiziksel Semptom Şiddeti Ölçeği’nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Metodolojik araştırma türüne uygun olarak yürütülen çalışmanın verileri Mayıs - Eylül 2016 tarihleri arasında İzmir İli Karabağlar İlçesi’nde hizmet veren dört farklı Aile Sağlığı Merkezine başvuran, postpartum dördüncü haftadaki 154 anneden toplanmıştır. İlk uygulamadan dört hafta sonra, ikinci uygulamada 120 anneye ulaşılarak test tekrar test verileri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak “Birey Tanılama Formu” ve “Postpartum Fiziksel Semptom Şiddeti Ölçeği” kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı/yüzde, korelasyon analizi, Cronbach alfa analizi, test-tekrar test analizi, bağımlı gruplarda t testi yöntemi kullanılmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2017-04-25T06:31:07Z
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2017-04-25
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2016
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sağlık-Kadın hastalıkları
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Postpartum dönemi
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Women's health
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/596
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms