A Stereophotogrammetric approach for driver assistance systems = Sürüş destek sistemleri için stereofotogrametrik bir yaklaşım

SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ İÇİN STEREOFOTOGRAMETRİK BİR YAKLAŞIM
ÖZET
İlk araçtan günümüze en çok ilerleme kaydeden sektörlerden birinin de otomotiv sektörü olduğu herkes kabul edecektir. Özellikle bilgisayar ve dijital çağın getirdiği yenilik ve teknolojik avantajların pek çok alanda ortaya çıkan çarpıcı etkisi araç teknolojilerinde de etkin bir şekilde kendisini hissettirmektedir. Günümüz araç teknolojilerinin geldiği noktada öne çıkan yeni araç teknolojilerinden en önemlilerinin de araçlardaki sürüş güvenliğini arttırmaya yönelik güvenli sürüş destek sistemleri olduğunu görürüz. Bilindiği üzere trafiğe çıkan araç sayısı gün ve gün artmaktadır. Araç sayısındaki bu artış, diğer nedenlere ek olarak trafik kazalarının sayısını her geçen gün arttıran önemli bir neden olarak gösterilmektedir. Bu durum da herhangi birimizin dahil olabileceği bir trafik kazası riskini arttırmaktadır. Kazaları azaltacak önlemler olarak da, genellikle daha sağlam araçların tasarlanması, teknik açıdan kaza olasılıklarını azaltacak şekilde yolların tasarlanması, sürücülere yönelik hazırlanan kamu spotları gibi yöntemlerden faydalanılmaktadır. Halbuki, yol, araç, trafik gibi nedenlerden çok daha etkin olan bir diğer kaza sebebi sürücü hatalarıdır. Bu nedenle günümüzde en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri de araçlarda sürücü hatalarını minimize edecek, sürüş güvenliğini arttıracak ve sürücüye daha fazla uyarı, hatta yardım sağlayacak, bunun da ötesinde sürüşü otomatikleştirecek sistemler olduğundan dünyada bu konu üzerine çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında hemen her otomotiv firması günümüz teknolojisinin avantajlarını kullanarak basit ve/veya kompleks değişik içerik ve amaca yönelik olarak çeşitli sürüş destek sistemleri geliştirmektedir. Bu tez çalışmasında, sensör olarak, RADAR (Radio Detecting And Ranging / Radyo ile Tespit Etme ve Mesafe Tayini) veya öteki ultrasonik sensörler yerine, yalnızca bir kamera çiftinden güç alan bir sürücü destek sistemi önerilmiştir. Proje, veriyi kamera çiftinden alan, dijital görüntü işleme desteği ile ilgili objeyi görüntüde bulan ve resim ölçmelerini gerçekleştiren, sonrasında da objenin araca göre üç boyutlu gerçek dünya koordinatlarını stereo fotogrametri tekniği ile hesaplayan bir sistem göstermektedir. Bu sayede, sistem yalnızca önündeki objeye ait noktalar için üç boyutlu koordinatlar üretir. Bu obje noktaları sayesinde, obje ile araç arası mesafe hesaplanır ve araç hızına göre belirli güvenli takip mesafesi ile kıyaslanır. Stereo fotogrametrik işleme yalnızca belirli sayıda nokta için yapılacağından, sistemin 3B nokta kalitesi ve performans bakımından verimli olduğu gözlemlenmektedir.

Erişime Açık
Görüntülenme
13
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:10
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
A Stereophotogrammetric approach for driver assistance systems = Sürüş destek sistemleri için stereofotogrametrik bir yaklaşım
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Özdemir, Emre
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Özşen ÇORUMLUOĞLU
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ İÇİN STEREOFOTOGRAMETRİK BİR YAKLAŞIM ÖZET İlk araçtan günümüze en çok ilerleme kaydeden sektörlerden birinin de otomotiv sektörü olduğu herkes kabul edecektir. Özellikle bilgisayar ve dijital çağın getirdiği yenilik ve teknolojik avantajların pek çok alanda ortaya çıkan çarpıcı etkisi araç teknolojilerinde de etkin bir şekilde kendisini hissettirmektedir. Günümüz araç teknolojilerinin geldiği noktada öne çıkan yeni araç teknolojilerinden en önemlilerinin de araçlardaki sürüş güvenliğini arttırmaya yönelik güvenli sürüş destek sistemleri olduğunu görürüz. Bilindiği üzere trafiğe çıkan araç sayısı gün ve gün artmaktadır. Araç sayısındaki bu artış, diğer nedenlere ek olarak trafik kazalarının sayısını her geçen gün arttıran önemli bir neden olarak gösterilmektedir. Bu durum da herhangi birimizin dahil olabileceği bir trafik kazası riskini arttırmaktadır. Kazaları azaltacak önlemler olarak da, genellikle daha sağlam araçların tasarlanması, teknik açıdan kaza olasılıklarını azaltacak şekilde yolların tasarlanması, sürücülere yönelik hazırlanan kamu spotları gibi yöntemlerden faydalanılmaktadır. Halbuki, yol, araç, trafik gibi nedenlerden çok daha etkin olan bir diğer kaza sebebi sürücü hatalarıdır. Bu nedenle günümüzde en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri de araçlarda sürücü hatalarını minimize edecek, sürüş güvenliğini arttıracak ve sürücüye daha fazla uyarı, hatta yardım sağlayacak, bunun da ötesinde sürüşü otomatikleştirecek sistemler olduğundan dünyada bu konu üzerine çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında hemen her otomotiv firması günümüz teknolojisinin avantajlarını kullanarak basit ve/veya kompleks değişik içerik ve amaca yönelik olarak çeşitli sürüş destek sistemleri geliştirmektedir. Bu tez çalışmasında, sensör olarak, RADAR (Radio Detecting And Ranging / Radyo ile Tespit Etme ve Mesafe Tayini) veya öteki ultrasonik sensörler yerine, yalnızca bir kamera çiftinden güç alan bir sürücü destek sistemi önerilmiştir. Proje, veriyi kamera çiftinden alan, dijital görüntü işleme desteği ile ilgili objeyi görüntüde bulan ve resim ölçmelerini gerçekleştiren, sonrasında da objenin araca göre üç boyutlu gerçek dünya koordinatlarını stereo fotogrametri tekniği ile hesaplayan bir sistem göstermektedir. Bu sayede, sistem yalnızca önündeki objeye ait noktalar için üç boyutlu koordinatlar üretir. Bu obje noktaları sayesinde, obje ile araç arası mesafe hesaplanır ve araç hızına göre belirli güvenli takip mesafesi ile kıyaslanır. Stereo fotogrametrik işleme yalnızca belirli sayıda nokta için yapılacağından, sistemin 3B nokta kalitesi ve performans bakımından verimli olduğu gözlemlenmektedir.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2017-04-24T08:32:06Z
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2017-04-24
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2015
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Teknoloji_Otomotiv
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Photogrammetry
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Camera calibration
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Driver assistance systems
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/584
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms