Yeni Bir Uzmanlık Alanı: İnflamatuar Barsak Hastalıkları Hemşireliği

İnflamatuar barsak hastalıkları (İBH) yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyen, atak ve remisyonlarla seyreden kronik hastalıklar olup çoklu ilaç kullanımı ve sürekli izlem gerektirmektedir. Bu nedenle klinik açıdan yakın takip önem taşımaktadır. İngiltere, Amerika, Birleşik Krallık, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde İBH alanında uzman hemşirelerin yetiştirilmesi ve sayılarının arttırılmasına yönelik çeşitli aktiviteler planlanmaktadır. Ancak ülkemizde İBH hemşireliği alanında “uzmanlık” yetkisi kazandıracak herhangi bir lisansüstü veya sertifika programı bulunmamaktadır. İnflamatuar barsak hastalıkları hemşireliği gastroenteroloji alanında henüz çok yeni bir gelişmedir. Ülkemizdeki sağlık kurumlarında İBH konusunda özel eğitim almış ve sadece İBH olan hastalarla çalışan hemşireler bulunmamaktadır. Tüm bunların sonucunda İBH yönetiminde multidisipliner ekip içerisinde aktif rol alacak, bu konuda yeterli bilgi ve beceri ile “uzmanlık” yetkisine sahip İBH hemşiresine gereksinim duyulmaktadır. Bu derlemede İBH hemşireliği, görevleri ve sorumlulukları, bunların yanı sıra uzman hemşirenin önemi açıklanmaktadır.
Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic diseases which severely affect the quality of life, characterized by attacks and remissions, and require multiple drug use and continuous monitoring. Therefore, it is important to closely monitore clinically. In the developed countries such as England, United States, United Kingdom, Australia, various activities are planned in order to train IBD specialized nurses and to increase the number of them. But in our country no graduate degree or certificate programs are found as an “expertise” certificate authority in the field of IBD nursing IBD nursing is a new development in gastroenterology field. In our country, there are no nurses who have received special training and work only with the IBD patients in health care institutions. As a result of all these, IBD nurse is required who has an active role in the multidisciplinary team for IBD management, has the “expertise” authority and sufficient knowledge and skills in this regard. Therefore, IBD nursing, IBD nurse’s tasks and responsibilities, as well as the importance of specialist nurses are explained in this review.

Erişime Açık
Görüntülenme
72
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
16 Temmuz 2024 10:50
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Yeni Bir Uzmanlık Alanı: İnflamatuar Barsak Hastalıkları Hemşireliği
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
BERNA NİLGÜN ÖZGÜRSOY URAN
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2016
Diğer Yazarlar
(dc.contributor.authors)
Yasemin YILDIRIM
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tür
(dc.type)
Makale
Özet
(dc.description.abstract)
İnflamatuar barsak hastalıkları (İBH) yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyen, atak ve remisyonlarla seyreden kronik hastalıklar olup çoklu ilaç kullanımı ve sürekli izlem gerektirmektedir. Bu nedenle klinik açıdan yakın takip önem taşımaktadır. İngiltere, Amerika, Birleşik Krallık, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde İBH alanında uzman hemşirelerin yetiştirilmesi ve sayılarının arttırılmasına yönelik çeşitli aktiviteler planlanmaktadır. Ancak ülkemizde İBH hemşireliği alanında “uzmanlık” yetkisi kazandıracak herhangi bir lisansüstü veya sertifika programı bulunmamaktadır. İnflamatuar barsak hastalıkları hemşireliği gastroenteroloji alanında henüz çok yeni bir gelişmedir. Ülkemizdeki sağlık kurumlarında İBH konusunda özel eğitim almış ve sadece İBH olan hastalarla çalışan hemşireler bulunmamaktadır. Tüm bunların sonucunda İBH yönetiminde multidisipliner ekip içerisinde aktif rol alacak, bu konuda yeterli bilgi ve beceri ile “uzmanlık” yetkisine sahip İBH hemşiresine gereksinim duyulmaktadır. Bu derlemede İBH hemşireliği, görevleri ve sorumlulukları, bunların yanı sıra uzman hemşirenin önemi açıklanmaktadır. Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic diseases which severely affect the quality of life, characterized by attacks and remissions, and require multiple drug use and continuous monitoring. Therefore, it is important to closely monitore clinically. In the developed countries such as England, United States, United Kingdom, Australia, various activities are planned in order to train IBD specialized nurses and to increase the number of them. But in our country no graduate degree or certificate programs are found as an “expertise” certificate authority in the field of IBD nursing IBD nursing is a new development in gastroenterology field. In our country, there are no nurses who have received special training and work only with the IBD patients in health care institutions. As a result of all these, IBD nurse is required who has an active role in the multidisciplinary team for IBD management, has the “expertise” authority and sufficient knowledge and skills in this regard. Therefore, IBD nursing, IBD nurse’s tasks and responsibilities, as well as the importance of specialist nurses are explained in this review.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
04.07.2022
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2022-07-04
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
İnflamatuar Barsak Hastalıkları
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Ülseratif Kolit
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Crohn Hastalığı
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Hemşirelik
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Inflammatory Bowel Diseases
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Ulcerative Colitis
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Crohn’s Disease
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Nursing
Atıf için Künye
(dc.identifier.citation)
Özgürsoy Uran, B. & Yıldırım, Y. (2016). Yeni Bir Uzmanlık Alanı: İnflamatuar Barsak Hastalıkları Hemşireliği . İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi , 1 (2) , 27-33 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/ikcusbfd/issue/25687/106534
Alternatif Yayın Başlığı
(dc.title.alternative)
A New Specialization: Inflammatory Bowel Diseases Nursing
ISSN
(dc.identifier.issn)
2458-9799
Yayının ilk sayfa sayısı
(dc.identifier.startpage)
27
Yayının son sayfa sayısı
(dc.identifier.endpage)
33
Dergi Adı
(dc.relation.journal)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi
Dergi Sayısı
(dc.identifier.issue)
2
Dergi Cilt
(dc.identifier.volume)
1
Haklar
(dc.rights)
Open Access
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/545
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms