İspanya’daki katalan halkın kimliği ve özerklik sorunu

Uluslararası ilişkilerde üzerinde net bir kabule varılamamış kavramlardan olan kimlik, doğrudan insana ait olan bir kavram olması nedeniyle korunup saygı gösterilmesi gereken bir özellik olarak vurgulanmaktadır. Ancak uluslararası örgütler ve sistemdeki diğer bölgesel aktörler bir yandan çeşitliliğin eşitlik olduğunu savunsa da diğer yandan statükoyu korumayı amaçlamaktadır. Bu durum teori ve uygulama arasında farklılıklara neden olmakta ve ulus altı kimlik sahibi aktörler bu farklılıklardan etkilenmektedir.
İspanya içerisinde yaşayan Katalanlar, sahip oldukları farklı dil, kültür, tarih ve değerlerle bu durumun en iyi örneklerinden birisini teşkil etmektedir. Katalanlar bir yandan akademik çalışmalar içerisinde kapsamı gelişen karar verme hakkı, demokrasi ve self determinasyon gibi kavramlara dayanarak menfaatleri doğrultusunda bir devlet oluşturmayı amaçlarken diğer yandan İspanya’nın sert tepkilerine maruz kalmakta ve Avrupa Birliği tarafından görmezden gelinmektedir.
Ne var ki, tarihsel olarak Katalanlar incelendiğinde yalnızca İspanyol kimliğinin tanımlamadığı ayrı bir Katalan kimliğinin varlığının yanı sıra Avrupa Birliği’nin ve İspanya’nın Katalonya meselesine olan yaklaşımlarının İspanya içerisindeki Katalan sorununu çözmediğini söylemek de mümkündür. Gerek İspanya’nın gerekse Avrupa Birliği’nin tutumları Katalan kimliğinin üst kimlik olan İspanyol kimliğinden ayrılmasını tetiklemektedir.

Erişime Açık
Görüntülenme
8
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:09
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
İspanya’daki katalan halkın kimliği ve özerklik sorunu
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Demir, Görkem
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Nesrin DEMİR
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Uluslararası ilişkilerde üzerinde net bir kabule varılamamış kavramlardan olan kimlik, doğrudan insana ait olan bir kavram olması nedeniyle korunup saygı gösterilmesi gereken bir özellik olarak vurgulanmaktadır. Ancak uluslararası örgütler ve sistemdeki diğer bölgesel aktörler bir yandan çeşitliliğin eşitlik olduğunu savunsa da diğer yandan statükoyu korumayı amaçlamaktadır. Bu durum teori ve uygulama arasında farklılıklara neden olmakta ve ulus altı kimlik sahibi aktörler bu farklılıklardan etkilenmektedir. İspanya içerisinde yaşayan Katalanlar, sahip oldukları farklı dil, kültür, tarih ve değerlerle bu durumun en iyi örneklerinden birisini teşkil etmektedir. Katalanlar bir yandan akademik çalışmalar içerisinde kapsamı gelişen karar verme hakkı, demokrasi ve self determinasyon gibi kavramlara dayanarak menfaatleri doğrultusunda bir devlet oluşturmayı amaçlarken diğer yandan İspanya’nın sert tepkilerine maruz kalmakta ve Avrupa Birliği tarafından görmezden gelinmektedir. Ne var ki, tarihsel olarak Katalanlar incelendiğinde yalnızca İspanyol kimliğinin tanımlamadığı ayrı bir Katalan kimliğinin varlığının yanı sıra Avrupa Birliği’nin ve İspanya’nın Katalonya meselesine olan yaklaşımlarının İspanya içerisindeki Katalan sorununu çözmediğini söylemek de mümkündür. Gerek İspanya’nın gerekse Avrupa Birliği’nin tutumları Katalan kimliğinin üst kimlik olan İspanyol kimliğinden ayrılmasını tetiklemektedir.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
13.08.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-08-13
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2018
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
İspanya
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Katalonya
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Özerklik
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Self-Determinasyon
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Kimlik
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Katalanlar
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Azınlık
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/395
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms