Aamir Khan filmlerinde dini öğeler

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde hem eğlendirici hem de öğretici bir araç haline gelen sinema, ortaya çıktığı andan itibaren sürekli dinî konular ve öğeler ile yakından ilgilenmiştir. Bollywood Sineması da Hindistan’ın pek çok dini bünyesinde barındırması ve Hint kültürünü oluşturan mitolojik unsurların günlük hayatta etkili olması sonucu dinî öğelere geniş yer ayırmıştır.
Bollywood denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Aamir Khan’ın filmlerinde hem Hindistan’ı hem de tüm dünyayı ilgilendiren pek çok konuya değinildiği görülmektedir. Daha açık ifadeyle Khan’ın, bir arada yaşama kültürü, kadın hakları, yoksulluk, çocuk hakları, din adamı kılığında insanları sömüren kişiler ve batıl inançlarla mücadele gibi sosyal problemlere, kast sistemi, sati geleneği (kadınların, eşleri ölünce yakılması) gibi ülke sorunlarına vurgu yapması, filmlerini dünya çapında dikkat çekici kılmıştır.
Aamir Khan filmlerinde kullanılan dinî öğeleri incelemek amacıyla hazırlanan bu çalışmada, öncelikle sinemanın ortaya çıkışı, Bollywood Sinemasının gelişim aşaması, sinemada dinin kullanımı, Aamir Khan’ın hayatı ve filmlerine değinilmiş, daha sonra Hindistan’ın coğrafî, tarihî ve kültürel durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ardından, Hindistan’da mevcut bulunan dinlerden bahsedilerek Aamir Khan filmleri içerisinde yer alan dinî öğelerin vermek istediği mesajlar ortaya konmaya çalışılmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
6
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
21 Haziran 2024 15:49
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Aamir Khan filmlerinde dini öğeler
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Dural, Murat
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Halil İbrahim Şenavcu
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde hem eğlendirici hem de öğretici bir araç haline gelen sinema, ortaya çıktığı andan itibaren sürekli dinî konular ve öğeler ile yakından ilgilenmiştir. Bollywood Sineması da Hindistan’ın pek çok dini bünyesinde barındırması ve Hint kültürünü oluşturan mitolojik unsurların günlük hayatta etkili olması sonucu dinî öğelere geniş yer ayırmıştır. Bollywood denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Aamir Khan’ın filmlerinde hem Hindistan’ı hem de tüm dünyayı ilgilendiren pek çok konuya değinildiği görülmektedir. Daha açık ifadeyle Khan’ın, bir arada yaşama kültürü, kadın hakları, yoksulluk, çocuk hakları, din adamı kılığında insanları sömüren kişiler ve batıl inançlarla mücadele gibi sosyal problemlere, kast sistemi, sati geleneği (kadınların, eşleri ölünce yakılması) gibi ülke sorunlarına vurgu yapması, filmlerini dünya çapında dikkat çekici kılmıştır. Aamir Khan filmlerinde kullanılan dinî öğeleri incelemek amacıyla hazırlanan bu çalışmada, öncelikle sinemanın ortaya çıkışı, Bollywood Sinemasının gelişim aşaması, sinemada dinin kullanımı, Aamir Khan’ın hayatı ve filmlerine değinilmiş, daha sonra Hindistan’ın coğrafî, tarihî ve kültürel durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ardından, Hindistan’da mevcut bulunan dinlerden bahsedilerek Aamir Khan filmleri içerisinde yer alan dinî öğelerin vermek istediği mesajlar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
2018-08-10T11:19:40Z
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-08-10
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2018
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Aamir Khan
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Hindistan
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sinema
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Bollywood
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Hint Dinleri
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/384
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms