Mekki b. Ebi Talib ve Ebu’l-Ferec İbn’l-Cevzi’ye göre nesih problemi

Bu tezimizde birçok tartışmaya konu olan nesih meselesini erken dönemde yaşamış olan Mekkî bin Ebî Talib ve Ebû’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin nesih hakkında düşüncelerini yazdıkları eserlerinden hareket ederek mukayase etmeye çalışacağız. Bu mukayesemizde nesih meselesine nasıl bir bakış açısıyla yaklaştıklarını tespit etmeye gayret edeceğiz.
Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır.
İlk bölümde Mekkî bin Ebî Talib ve Ebû’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin hayatını Tabakât türü kaynaklardan istifade ederek izah edeceğiz. Ayrıca nesih olgusundan da bahsedeceğiz.
İkinci bölümde Mekkî bin Ebî Talib’in el-İzâh li Nâsihi’l-Kur’ân ve Mensûhihi adlı eseri ve Ebû’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin Nâsihi’l-Kur’ân ve Mensûhihi adlı eserinden istifade ederek neshe dair düşüncelerini incelemeye çalışacağız. Neshin varlığına dair savundukları görüşleri âyetleri sıralayarak değil de, konu bazında tespit etmeye çalışacağız. Son olarakta iki müellifin değerlendirmesi yapacağız.

Erişime Açık
Görüntülenme
3
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
13 Haziran 2024 11:09
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Mekki b. Ebi Talib ve Ebu’l-Ferec İbn’l-Cevzi’ye göre nesih problemi
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Sanur, Rıdvan
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
İskender ŞAHİN
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Bu tezimizde birçok tartışmaya konu olan nesih meselesini erken dönemde yaşamış olan Mekkî bin Ebî Talib ve Ebû’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin nesih hakkında düşüncelerini yazdıkları eserlerinden hareket ederek mukayase etmeye çalışacağız. Bu mukayesemizde nesih meselesine nasıl bir bakış açısıyla yaklaştıklarını tespit etmeye gayret edeceğiz. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Mekkî bin Ebî Talib ve Ebû’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin hayatını Tabakât türü kaynaklardan istifade ederek izah edeceğiz. Ayrıca nesih olgusundan da bahsedeceğiz. İkinci bölümde Mekkî bin Ebî Talib’in el-İzâh li Nâsihi’l-Kur’ân ve Mensûhihi adlı eseri ve Ebû’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin Nâsihi’l-Kur’ân ve Mensûhihi adlı eserinden istifade ederek neshe dair düşüncelerini incelemeye çalışacağız. Neshin varlığına dair savundukları görüşleri âyetleri sıralayarak değil de, konu bazında tespit etmeye çalışacağız. Son olarakta iki müellifin değerlendirmesi yapacağız.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
10.08.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-08-10
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2018
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Nesih
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Nâsih
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Mensûh
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Ebû Müslim
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Seyf Âyeti
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Kıblenin Tahvili
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Vasiyet
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/382
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms