Meslek liselerinde iş sağlığı ve güvenliğinin bilinirliği : Yapılan ve yapılması gereken çalışmalar Karabağlar ilçesi örneği

İş sağlığı ve güvenliği, günümüz çalışma koşullarında yapılması zorunlu hale gelmiş olan uygulamaların en verimli olması beklenenleri arasındadır. İş sağlığı ve güvenliğinin verimli olması demek; yapılan işin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, iş yürütülürken herhangi bir aksamaya yol açılmaması demektir. Bununla birlikte işlerin zamanında yetişmesi, iş veriminin artması, zaman kaybının azalması, işgücü kaybının azalması demektir. İşverenin yapılan işlerden maddi ve manevi açıdan memnun olması demektir. Çalışanın güvenli bir ortamda çalışmasının garantilenmesi, bedenen ve ruhen tam bir iyilik haline sahip olması, meslek hastalığına tutulma riskinin ortadan kalkması, iş kazası neticesinde ölüm riskinin yok olması, kalıcı sakatlık ve yaralanmaların önüne geçilmesi demektir. Yapılan sağlıklı, güvenli ve kayıpsız işler neticesinde devlet bütçesinde büyük katkıların sağlanması, bu zamana kadar çekilen acıların ve zararların ortadan kalkması demektir.
Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği adına ilk bilgilerin verildiği, ilköğrenimin sağlandığı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarda eğitim alan öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği bilgisi ve tutumları hazırlanan anketle ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaçla İzmir’in Karabağlar ilçesindeki mesleki ve teknik eğitim veren kurumlardaki öğrenciler örneklem olarak seçilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmadan elde edilmiş sonuçlar ile iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş olup, yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulması amaçlanmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
22
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
05 Haziran 2024 11:47
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Meslek liselerinde iş sağlığı ve güvenliğinin bilinirliği : Yapılan ve yapılması gereken çalışmalar Karabağlar ilçesi örneği
Eser Sahibi
(dc.contributor.author)
Güngör, Mehmet Ali
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Femin YALÇIN
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
İş sağlığı ve güvenliği, günümüz çalışma koşullarında yapılması zorunlu hale gelmiş olan uygulamaların en verimli olması beklenenleri arasındadır. İş sağlığı ve güvenliğinin verimli olması demek; yapılan işin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, iş yürütülürken herhangi bir aksamaya yol açılmaması demektir. Bununla birlikte işlerin zamanında yetişmesi, iş veriminin artması, zaman kaybının azalması, işgücü kaybının azalması demektir. İşverenin yapılan işlerden maddi ve manevi açıdan memnun olması demektir. Çalışanın güvenli bir ortamda çalışmasının garantilenmesi, bedenen ve ruhen tam bir iyilik haline sahip olması, meslek hastalığına tutulma riskinin ortadan kalkması, iş kazası neticesinde ölüm riskinin yok olması, kalıcı sakatlık ve yaralanmaların önüne geçilmesi demektir. Yapılan sağlıklı, güvenli ve kayıpsız işler neticesinde devlet bütçesinde büyük katkıların sağlanması, bu zamana kadar çekilen acıların ve zararların ortadan kalkması demektir. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği adına ilk bilgilerin verildiği, ilköğrenimin sağlandığı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarda eğitim alan öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği bilgisi ve tutumları hazırlanan anketle ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaçla İzmir’in Karabağlar ilçesindeki mesleki ve teknik eğitim veren kurumlardaki öğrenciler örneklem olarak seçilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmadan elde edilmiş sonuçlar ile iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş olup, yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulması amaçlanmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
22.02.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-02-22
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2017
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
İş Sağlığı ve Güvenliği
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Teknik ve Mesleki Eğitim
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Anket
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Değerlendirme
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/307
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms