Bulanık mantık tabanlı güvenli sürüş android uygulaması

  • Tez Danışmanı Ayşegül ALAYBEYOĞLU
  • Tür Yüksek Lisans
  • Yayın Tarihi 2017
  • Yayıncı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Tek Biçim Adres Http://hdl.handle.net/11469/297

Bu tez çalışmasında günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte toplumlarda akıllı telefon kullanımının artışı göz önünde bulundurularak, sürüş güvenlik sistemlerinin araç dışı kaynaklar yardımıyla tüm araçlara uygulanabilir hale getirilmesi, bu sayede Türkiye’de ve dünyada trafik kazalarının azaltılması sağlanarak yaralanma, can kaybı, araç hasarları gibi maddi ve manevi kayıpların azaltılmasını sağlayacak bir uygulama oluşturmak istenmiştir. Bu tez çalışmasında ortaya çıkan uygulamanın geliştirilip, son kullanıcıya hitap eden bir ürün haline getirilmesiyle; araç kullanımı sırasında akıllı telefonlar vasıtasıyla navigasyon kullanan kullanıcılar için otomatik uyarı veren bir sürüş güvenlik sistemi mevcut hale gelmiş olacaktır.
Ayrıca bu tez çalışmasının konusu her yıl dünyada çok büyük boyutlarda ekonomik ve sosyal kayıplara sebebiyet veren trafik kazalarının azalması için sürekli olarak üzerinde çalışılan güvenli sürüş sistemlerine adanmıştır. Güvenli sürüş sistemleri, kendi içerisinde birçok dalı barındıran ve her bir dalın büyük içeriklere sahip olduğu bir konudur. Bu nedenle tez çalışmasında karşılaştırma yapılabilmesi için belirli konulara değinilmiştir.
Tezin en önemli özelliği ise; diğer güvenli sürüş sistemlerinden ayrılan kısmı olan mobil telefonlar üzerinden çalışmasıdır. Bu sayede aracın teknolojik donanımından bağımsız olarak, eski veya yeni tüm araçlarda mobil telefonlar vasıtasıyla güvenli sürüş imkanı doğmuştur. İkinci hedef olarak makina mühendisliği bilgisi ile yazılım mühendisliği bilgisinin entegre edilmesiyle oluşturulan sistem sayesinde gelecekteki projelerde de bu iki meslek dalının birarada çalışması amaçlanmıştır.

Erişime Açık
Görüntülenme
14
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
05 Haziran 2024 11:46
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Bulanık mantık tabanlı güvenli sürüş android uygulaması
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Ayşegül ALAYBEYOĞLU
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Bu tez çalışmasında günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte toplumlarda akıllı telefon kullanımının artışı göz önünde bulundurularak, sürüş güvenlik sistemlerinin araç dışı kaynaklar yardımıyla tüm araçlara uygulanabilir hale getirilmesi, bu sayede Türkiye’de ve dünyada trafik kazalarının azaltılması sağlanarak yaralanma, can kaybı, araç hasarları gibi maddi ve manevi kayıpların azaltılmasını sağlayacak bir uygulama oluşturmak istenmiştir. Bu tez çalışmasında ortaya çıkan uygulamanın geliştirilip, son kullanıcıya hitap eden bir ürün haline getirilmesiyle; araç kullanımı sırasında akıllı telefonlar vasıtasıyla navigasyon kullanan kullanıcılar için otomatik uyarı veren bir sürüş güvenlik sistemi mevcut hale gelmiş olacaktır. Ayrıca bu tez çalışmasının konusu her yıl dünyada çok büyük boyutlarda ekonomik ve sosyal kayıplara sebebiyet veren trafik kazalarının azalması için sürekli olarak üzerinde çalışılan güvenli sürüş sistemlerine adanmıştır. Güvenli sürüş sistemleri, kendi içerisinde birçok dalı barındıran ve her bir dalın büyük içeriklere sahip olduğu bir konudur. Bu nedenle tez çalışmasında karşılaştırma yapılabilmesi için belirli konulara değinilmiştir. Tezin en önemli özelliği ise; diğer güvenli sürüş sistemlerinden ayrılan kısmı olan mobil telefonlar üzerinden çalışmasıdır. Bu sayede aracın teknolojik donanımından bağımsız olarak, eski veya yeni tüm araçlarda mobil telefonlar vasıtasıyla güvenli sürüş imkanı doğmuştur. İkinci hedef olarak makina mühendisliği bilgisi ile yazılım mühendisliği bilgisinin entegre edilmesiyle oluşturulan sistem sayesinde gelecekteki projelerde de bu iki meslek dalının birarada çalışması amaçlanmıştır.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
21.02.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-02-21
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2017
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/297
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms