Turizmin gelişiminin yerel halk üzerine sosyo-kültürel etkileri : Manavgat Örneği

Turizm, temelinde insan odaklı olan bir faaliyettir ve son zamanlarda en fazla gelişme gösteren sektörler arasındadır. Her toplumsal olay gibi turizmde sosyo-kültürel etkilere sebep olabilmektedir. Fakat turizmin sosyo-kültürel etkileri her yerde aynı olmayabilir. Bu turizmin gerçekleştiği yerdeki yoğunluğuna, gelişimine, sosyo-ekonomik düzeyine vb. göre değişebilmektedir.
Bu araştırmanın temel amacı, Antalya/Manavgat ilçesindeki yerel halkın turizmin sosyo-kültürel etkilerini algılamasını incelemektir.
Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm, turizmin gelişim süreci ve turist yerli halk ilişkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde turizmin etkileri ve sosyo-kültürel etkileriyle ilgili açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümünde ise Antalya/Manavgat ilçesinde turizmin sosyo-kültürel etkileri incelenmiştir.

Erişime Açık
Görüntülenme
11
02.12.2021 tarihinden bu yana
İndirme
1
02.12.2021 tarihinden bu yana
Son Erişim Tarihi
05 Haziran 2024 11:46
Google Kontrol
Tıklayınız
Tam Metin
Tam Metin İndirmek için tıklayın Ön izleme
Detaylı Görünüm
Eser Adı
(dc.title)
Turizmin gelişiminin yerel halk üzerine sosyo-kültürel etkileri : Manavgat Örneği
Tez Danışmanı
(dc.contributor.advisor)
Mehmet Emre GÜLER
Yayıncı
(dc.publisher)
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tür
(dc.type)
Yüksek Lisans
Özet
(dc.description.abstract)
Turizm, temelinde insan odaklı olan bir faaliyettir ve son zamanlarda en fazla gelişme gösteren sektörler arasındadır. Her toplumsal olay gibi turizmde sosyo-kültürel etkilere sebep olabilmektedir. Fakat turizmin sosyo-kültürel etkileri her yerde aynı olmayabilir. Bu turizmin gerçekleştiği yerdeki yoğunluğuna, gelişimine, sosyo-ekonomik düzeyine vb. göre değişebilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Antalya/Manavgat ilçesindeki yerel halkın turizmin sosyo-kültürel etkilerini algılamasını incelemektir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm, turizmin gelişim süreci ve turist yerli halk ilişkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde turizmin etkileri ve sosyo-kültürel etkileriyle ilgili açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümünde ise Antalya/Manavgat ilçesinde turizmin sosyo-kültürel etkileri incelenmiştir.
Kayıt Giriş Tarihi
(dc.date.accessioned)
15.02.2018
Açık Erişim Tarihi
(dc.date.available)
2018-02-15
Yayın Tarihi
(dc.date.issued)
2017
Yayın Dili
(dc.language.iso)
tr
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Manavgat
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Sosyo-kültürel etki
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Turizm
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Turizmin etkileri
Konu Başlıkları
(dc.subject)
Yerel halk
Tek Biçim Adres
(dc.identifier.uri)
Http://hdl.handle.net/11469/265
Analizler
Yayın Görüntülenme
Yayın Görüntülenme
Erişilen ülkeler
Erişilen şehirler
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülüklerimiz ve çerez politikamız hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

creativecommons
Bu site altında yer alan tüm kaynaklar Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Platforms